Blog

Zašto nam je priroda važna i zbog čega se aktivisti bore za uspostavljanje zaštićenih područja

Zašto nam je priroda važna i zbog čega se aktivisti bore za uspostavljanje zaštićenih područja pročitajte u nastavku teksta koji nam piše naša ambasadorica Adla Kahrić 🌱🌿🍀🍃

Svakodnevno opažamo različite promjene u prirodi, među kojima su najbrojnije negativne promjene uzrokovane negativnim uticajem čovjeka na prirodu i životnu sredinu. Iako se ovakva tematika proteže svakodnevno, svijest ljudi o shvatanju važnosti prirode nije na zavidnom nivou, zbog čega se ujedno i povećava negativni uticaj čovjeka. Zbog navedenog, čovječanstvo se suočava sa različitim problemima koje narušavaju, kako životnu sredinu unutar koje obitava, tako i samog čovjeka, a to su: klimatske promjene, zagađenje vode, tla, zraka, acidifikacija, bolesti, smanjen biodiverzitet, deforestacija, degradacija i erozija, povećan broj otpada, povećano zračenje, širenje invazivnih vrsta i drugi sličnih problemi koji podjednako utiču na kvalitet života čovjeka.
Stoga u nastavku su istaknute osnovne značajke zašto je priroda doista bitna čovjeku i zbog čega se aktivisti bore za uspostavljanje zaštićenih područja:

1. Drveće pročišćava zrak

Zagađenost zraka predstavlja jedan od glavnih problema u svijetu, koji imaju značaj uticaj na zdravlje čovjeka. Svake godine, zagađeni gradovi uzrokuju 7 milion smrtnih slučajeva, te predstavljaju veliku opasnost za čovječanstvo. Iako gradovi u BiH kotiraju među najzagađenijim na svijetu, ipak problematika stvaranja zelenih površina širom gradova još uvijek nije znatno napredovala. Zbog uticaja na zdravlje i dužinu životnog vijeka čovjeka, potrebno je graditi zelene površine i ne uništavati drveća, kako bi spriječili komplikacije. Na ovaj način je omogućeno stvaranje kvalitetnijeg zraka, tako što drveće uklanja nitrogen dioksid, karbon monoksid i sulfat diokisd, a oslobađa oksigen. Na ovaj način, udišemo čist zrak te zelene površine smanjuju klimatske promjene kao i efekat staklene bašte koji predstavlja proces zagrijavanja planete Zemlje.

2. Iz prirode dobivamo različite lijekove

Postoji veliki broj ljekovitih biljaka koje se koriste u liječenju kroz alternativnu medicinu, te imaju značajno velik uticaj na ishod određenih bolesti. Također, naučnici i farmaceuti svakodnevno se oslanjaju i traže riješenje u stvaranju novih lijekova koristeći prirodne resurse, te definitivno veliki broj lijekova zapravo vodi prijeklo iz prirodne sredine. Nažalost, veliki broj biljaka izumire, i procjenjeno je prijeti izumiranje čak 15.000 medicinskih vrsta biljaka, što bi itekako imalo uticaj na spašavanje života čovjeka.

3. Iz prirode dobivamo pitku vodu

Oko 71% ukupne površine Zemlje otpada na vodene ekosisteme, dok čovjekov organizam kod odrasle osobe sadrži oko 60% vode, ukazujući na važnost vode u čovjekovom životu jer bez nje ne bi preživio. Bosna i Hercegovina je bogata rijekama i jezerima, te još uvijek posjeduje pitku vodu. Međutim, svake godine zbog zagađenja, kvalitet vode slabi, što predstavlja alarmatno stanje za pitku vodu u našoj državi.

4. Provođenje vremena u prirodi poboljšava mentalno stanje

U današnjem vremenu veoma često se suočavamo sa depresijom i anksioznošću, čiji uzrok vodi različito porijeklo. Iako je sam koncept mentalnost stanja iznimno kompleksan, ipak predstavlja kompleks različitih faktora, kao što su genetika, životni stil, socijalnost i okoliš. Mnogo se vremena posvetilo istaživanjima koja su posvećena na povezanost i uticaj prirode i zelenih površina na čovjeka. Utvrđeno je da priroda poboljšava mentalno zdravlje i da povezana za srećom, blagostanjem i osjećajem svrhe.

5. Iz prirode dobivamo hranu

Svim trkačima je potrebna energija kako bi se uspješno završio trening kao i prestejća utrka. Stoga, hrana je nezabilazni izvor hrane ne sam trkačima, nego i svakom čovjeku. Hranu životinjskog i biljnog porjekla dobivamo iz prirode. Prema tome, očuvanjem prirode štitimo razičite životinjske i biljne vrste koje predstavljaju hranu za čovjeka. Ukoliko adekvatno ne uspostavimo održivo upravljanje prirodnih staništa, onda prijeti izumiranje vrstama, a to ujedno znači i manjak hrane za cijelo čovječanstvo.

6. Očuvanjem prirode stvaramo veći broj poslova

Očuvanjem prirode, možemo stvoriti čak milione novih poslova koji će omogućiti da se čovječanstvo bori protiv glada i siromaštva. Bilo da se radi o privredi u agrikulturi, ribarstvu i sličnim aktivnostima o kojima veliki broj lokalnog stanovništva ovisi i o stvaranju i razvijanju zelene i plave ekonomije, kona značajno može uposliti veliki broj ljudi, a zajedno stvarati sigurniji i kvalitetniji prostor za čovjekov život.

7. Očuvanjem prirode smanjujemo širenje mnogih bolesti koje dolaze iz prirode

Kada čovjek se pronađe na teritoriji gdje se nelazi neka vrsta životinje koja može da prenese određenu bolest, onda se povećava mogućnost zaraze. Smatra se da preko 60% humanih zaraza vode porijeklo od životinja. Takve bolesti se nazivaju zoonoze, te podrazumjevaju tip bolesti koji se prenose sa životinja na čovjeka. Danas, za vrijeme pandemije, smatra se da COVID-19 može biti jedna od zoonoza, koja se proširila među humanom populacijom na način da je prešla sa životinje na čovjeka.

8. Očuvanjem prirode smanjujemo klimatske promjene

Zadnja decenije je zabilježena kao najtoplija u historiji čovječanstva, zbog čega se jasno uočava negativni uticaj čovjeka na prirodu i njenu povezanost na povećanje klimatskih promjena. Iako je teško procjeniti negativni uticaj klimatskih promjena, ipak bolesti, suše, teške vremenske prilike, više ugrožene biljke, životinje, povećana smrtnost u humanoj populaciji, prijetnja, istrebljivanje i nestanak različitih vrsta predstavljaju samo jedna od posljedica klimatskih promjena. Povećana emisija fosilnih goriva ugrožava životnu sredinu, a ukoliko se smanji, onda životna sredina može postati nenastanjiva. Stoga, hodanje, trčanje, planinarenje, vožnja biciklom predstavlja jedan od preporuka kako bi spasili životnu sredinu, ali i omogućili sebi kvalitetniji i zdraviji život.

Autor: Adla Kahrić

You may also like...